بورس ریپورت - اخبار و آموزش و مقالات بورس،بورس،اخبار بورس،آموزش بورس،خبر اقتصادی،پول،پول و بورس،سرمایه گذاری در بورس،بورس ایران،بورس تهران،بورس مشهد،اخبار پدیده،اخبار علمی آموزشی فرهنگی

اقتصاد دستوری حرکت نمی کند  / بازدهی بازار سرمایه بیش از بازار ارز و سکه خواهد بود

بورس۷:

با تحولات بازار ارز ، شرایط برای پیش بینی بازار سهام و صنایع پیشرو بسیار مشکل به نظر می رسد . در روزهای اخیر شاهد سبز و قرمزهای متوالی در گروه های مختلف بودیم که نشان از تردید سرمایه گذاران نسبت به شرایط پیش رو است .

unnamed file 42 - اقتصاد دستوری حرکت نمی کند  / بازدهی بازار سرمایه بیش از بازار ارز و سکه خواهد بود

اقتصاد دستوری حرکت نمی کند / نرخ دستوری فرصت رانت ایجاد می کند

علی قدرتی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سبحان در خصوص اوضاع بازار ارز و سکه به بورس۷ گفت: اقتصاد هرگز دستوری حرکت نکرده و ارز هم مسیر خود را پیدا خواهد کرد. دولت باید بازار ارز را کنترل و مدیریت می کرد؛ شاید اقدام اخیر برای کنترل بازار ارز دیرهنگام بود؛ ولی امیدواریم این اقدام مقدمه ای برای اقدامات مهم تر و مفیدتر باشد. انتقاد جدی بر اقدام دولت مبنی بر اعلام دلار تک نرخی با نرخ ۴۲۰۰ تومانی وارد بوده و به نظر می رسد دولت با چنین سبک و سیاقی راه به جایی نخواهد برد. نرخ دستوری ارز تنها فرصت رانت را برای عده ای ایجاد خواهد کرد. تجربه سنوات گذشته نیز نشان می دهد چنین روشی راهگشا نمی باشد. نرخ ارز تابعی از جو روانی و ریسک های کشور، و نیز مولفه های اقتصادی ناشی از تفاوت های اقتصادی کشور با اقتصاد امریکا می باشد.

بازار سرمایه بسستر مناسبی برای جذب نقدینگی است

با اتفاقات سیاسی اخیر و تهدیداتی که احتمال خروج امریکا از برجام متوجه کشور کرده، ریسک های اقتصادی افزایش یافته و انتظار برخی فعالان بازار، بازگشت به شرایط قبل از برجام می باشد. این احتمال به معنای اختلال در روند صادرات و جریان ورود ارز بوده و می تواند سبب افزایش جدی نرخ ارز شود. تنش های فعلی در بازار ارز به منظور جلوگیری از کاهش ارزش دارایی های ریالی مردم ایجاد شده است. مردم نسبت به آینده ترس داشته و برای کاهش ریسک افت ارزش دارایی به بازار ارز تمایل پیدا کرده اند. باید بستری برای سرمایه گذاری مردم فراهم کرد تا مانع از هجوم مردم به بازار ارز و سکه و تلاطم این بازارها شد. افزایش نرخ سود بانکی، راهکار نادرستی بود که نتیجه ای جز تحمیل هزینه سنگین به سیستم بانکی و تنش در برخی بازارها در بر نداشت. در این شرایط، راه اندازی بازار متمرکز برای ارز (بورس ارز) ضروری می نماید. ضمن اینکه باید جهت تقویت بازار سرمایه تلاش کرد تا هم نقدینگی سرگردان جذب این بازار شود و هم این گونه تنش ها کاهش یابد.

تصمیم های اطمینان سازی اخذ نشده است

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سبحان در خصوص شانس بازار سرمایه برای جذب نقدینگی به بورس۷ گفت : برای متاسفانه جهت تقویت بازار سرمایه اقدامات کافی صورت نگرفته و به رغم آنکه وضعیت تولید و فروش بسیاری از صنایع مناسب ارزیابی می شود، در این شرایط برخی مسئولان با عدم حمایت از بازار سرمایه و تصمیمات خلق الساعه ای همچون تعیین قیمت پایه فلزات اساسی در بورس کالا با نرخ ارز مبادلاتی (که نتیجه ای جز زیان سهامداران صنایع بزرگ و منتفع شدن عده ای خاص در بر نخواهد داشت)، به بی اعتمادی سرمایه گذاران به بازار سرمایه دامن زده اند. از همین رو، بسیاری از فعالان بازار سرمایه جذب بازار ارز و سکه شده اند. امیدواریم مسئولان با حمایت به موقع از بازار سرمایه و اطمینان بخشی به سهامداران، هم به رونق بازار سرمایه کمک کنند و هم مانع از بحران در بازارهای ارز و سکه شوند.

در همه جای دنیا معمولا در چنین شرایطی تلاش می شود ترس ایجاد شده برطرف شود. برخی اقدامات مسئولان از جمله افزایش نرخ سود سپرده در روزهای پایانی سال، به ترس و نگرانی مردم دامن زد که امیدواریم دیگر شاهد چنین تصمیماتی نباشیم.

وضعیت بازار سرمایه مطلوب است و جای نگرانی وجود ندارد

قدرتی در رابطه با پیش بینی وضعیت بازار سرمایه در سال ۹۷ بیان کرد: وضعیت بسیاری از شرکت ها مطلوب بوده و P بر E برخی شرکت ها بسیار پایین می باشد. خاصیت بازار سرمایه ما واکنش های افراطی به اتفاقات منفی یا مثبت می باشد. احتمال بازگشت به شرایط قبل از برجام دور از ذهن بوده و اوضاع شرکت ها هم نسبت به آن زمان تغییر کرده است. بنابراین نگرانی شدید توجیه منطقی نخواهد داشت.

بازدهی بازار سرمایه بیش از بازار ارز و سکه خواهد بود

وی ادامه داد : سرمایه گذاری در بازار سرمایه می بایست با نگاه حداقل ۶ ماهه صورت گیرد. به سهامداران توصیه می شود درگیر استرس احتمال خروج امریکا از برجام نشده و تصمیمات منطقی اخذ نمایند. بدون شک با تداوم شرایط فعلی، بازار سرمایه دورنمای بسیار مثبتی داشته و می تواند بیش از بازار ارز و سکه، بازدهی نصیب سرمایه گذاران کنند. صنایع صادرات محور مانند پتروشیمی، پالایشی، معدنی و فلزی، پتانسیل رشد خواهند داشت؛ کما اینکه در پایان سال ۹۶ نیز بسیاری از شرکت ها موفق به تحقق سود فراتر از بودجه شدند. خریداران ریسک پذیر که در این شرایط اقدام به خرید سهم کنند، بازدهی مناسبی کسب خواهند کرد.

پایان مطلب

نوشته اقتصاد دستوری حرکت نمی کند / بازدهی بازار سرمایه بیش از بازار ارز و سکه خواهد بود اولین بار در پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی بورس۷٫ پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.