بورس ریپورت - اخبار و آموزش و مقالات بورس،بورس،اخبار بورس،آموزش بورس،خبر اقتصادی،پول،پول و بورس،سرمایه گذاری در بورس،بورس ایران،بورس تهران،بورس مشهد،اخبار پدیده،اخبار علمی آموزشی فرهنگی

بررسی آخرین وضعیت دستور العمل جدید ناشران

بررسی آخرین وضعیت دستور العمل جدید ناشران

دسته بندی : بورس تهران تاریخ : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

 بررسی آخرین وضعیت دستور العمل جدید ناشران

محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص شایعه احتمال شکایت برخی سهامداران به دیوان عدالت اداری به دلیل اجرای دستورالعمل افشای اطلاعات ناشران گفت: در خصوص این موضوع چیزی نشنیده ام. اما، مگر می شود که یک دستور العمل باعث ریزش بازار شود؟ ثانیا این که خود ناظر بازار بیشتر به فکر ارتقا و رشد است ،چطور ممکن است که دستور العملی ارائه دهد که موجب افت بازار شود؟

به گزارش رادیوسهامنهم دی ماه سال گذشته بود که سازمان بورس و اوراق بهادار از دستورالعمل جدیدی رونمایی کرد تا شفافیت بازار سرمایه را افزایش دهد.

یکی از رخدادهای مهم که براساس دستورالعمل جدید افشای اطلاعات ناشران بورسی اتفاق افتاد حذف پیش بینی درآمد هر سهم بود که قبل از شروع هرسال توسط شرکت های بورسی در سامانه کدال اعلام می شد و در طول سال نیز بر مبنای عملکرد شرکت ها تغییر می کرد ، پیش بینی درآمد هر سهم که EPS هم خوانده می شد چراغ راهنمایی بود برای سهامداران.این دستورالعمل زمانی اجرایی شد که بازار شرایط خوبی داشت اما به رغم تمدید لغو تحریم های هسته ای ایران توسط آمریکا بازار سهام در سه ماه گذشته سیرنزولی داشته و اجرای این مقررات جدید یکی از دلایل سقوط بازار سهام از زمستان گذشته تاکنون ارزیابی می شود ، حتی برخی سهامداران در شبکه های مجازی کمپینی را راه انداختند تا دستور العمل جدید را لغو کنند اما نهاد ناظر روی تصمیم خود مصر بود.

باری ؛ بازار به اجرای این دستورالعمل به دلیل نحوه اجرای سخت گیرانه آن واکنش معکوس از خود نشان داد. البته افت شاخص را برخی به دلیل همزمانی اجرای این دستور العمل با اعتراضات مردمی در سراسر کشور و فراخوان «نه به گرانی» دانستند. به هر حال این موضوعات و حواشی آن موجب شد بازار سرمایه تا مدتی با افت قیمت سهام همراه شود که پس از آن با افزایش نرخ دلار در اسفند ماه التهاب بازار دو چندان شد. با این وجود برخی از مدیران معتقدند که افت شاخص ارتباط معنا داری با دستور العمل جدید ندارد ، در حالی که گفته می شود سهامداران دلشکسته از بازار تا پای شکایت از سازمان بورس و اوراق بهادار به دیوان عدالت اداری هم پیش رفته اند!!

البته بررسی های نشان می دهد که شاخص بورس تهران از زمان اجرایی شدن دستور العمل مزبور تغییر قابل اعتنایی نداشته است ؛ البته اگر شاخص را یک ملاک سنجش بدانیم!

 بررسی آخرین وضعیت دستور العمل جدید ناشران

محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص شایعه احتمال شکایت برخی سهامداران به دیوان عدالت اداری به دلیل
اجرای دستورالعمل افشای اطلاعات ناشران گفت: در خصوص این موضوع چیزی نشنیده ام. اما، مگر می شود که یک دستور العمل باعث ریزش بازار شود؟ ثانیا این که خود ناظر بازار بیشتر به فکر ارتقا و رشد است ،چطور ممکن است که دستور العملی ارائه دهد که موجب افت بازار شود؟

وی ادامه داد: این دستور العمل ۵ ماه است که به طور رسمی اجرا می شود، چرا زمانی که بازار مثبت بود چنین موضوعی مطرح نشد و وقتی بازار منفی شد همه به
این فکر افتادند. ممکن است افت بازار هزاران دلیل و عامل مختلفی داشته باشد ، اما قطعا این دستورالعمل تاثیر منفی نداشته است و تغییری نخواهد کرد.

منبع: بورس۲۴

نوشته بررسی آخرین وضعیت دستور العمل جدید ناشران اولین بار در اخبار بورس بخوانید

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.