بورس ریپورت - اخبار و آموزش و مقالات بورس،بورس،اخبار بورس،آموزش بورس،خبر اقتصادی،پول،پول و بورس،سرمایه گذاری در بورس،بورس ایران،بورس تهران،بورس مشهد،اخبار پدیده،اخبار علمی آموزشی فرهنگی

تصمیم ترامپ بازارهای فولادی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

تصمیم ترامپ بازارهای فولادی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

تصمیم ترامپ به افزایش نرخ واردات فولاد و آلومینیوم ، مخالفت های زیادی ایجاد کرده است . کشورهای صادر کننده فولاد و همچنین کشورهای اروپایی با اعمال تعرفه های گمرکی سنگین بر واردات فولاد و آلومینیوم به شدت مخالفت کردند و این موضوع را عاملی برای بی ثباتی بازارهای کالایی جهانی عنوان کردند . چین نیز مخالفت قاطع خود با این تصمیم را اعلام کرد و کره جنوبی از تصمیم احتمالی خود برای شکایت به سازمان جهانی تجارت خبر داد.

تاثیر منفی افزایش تعرفه واردات فولاد آمریکا بر بازار جهانی فولاد / فعلا مشکلی برای فولاد داخلی پیش نمی آید

به گزارش رادیوسهام ، وحید یعقوبی مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص تاثیر سیاست های گمرکی آمریکا و افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم بر بازارهای جهانی و داخلی فولاد گفت: افزایش تعرفه واردات فولاد از سوی دولت آمریکا، آثاری بر بازارهای جهانی بر جای خواهد گذاشت؛ اما این موضوع از چند جنبه قابل بررسی می باشد.

وی ادامه داد : با افزایش تعرفه ها و محدود کردن واردات محصولات فولادی به آمریکا، احتمال سرازیر شدن بخشی از مازاد عرضه محصولات فولادی به سایر کشورها وجود دارد و این موضوع می تواند تهدیدی برای بازار داخلی فولاد کشور ما محسوب شود. در حال حاضر، قیمت محصولات فولادی کشور حدود ۱۵ درصد کمتر از قیمت های جهانی است و همین اختلاف قیمت سبب شده فعلا بازار ما برای واردات فولاد، جذاب نباشد. ولی در صورت کاهش قیمت های جهانی و کاهش این فاصله، نگرانی هایی وجود خواهد داشت. در شرایطی که حتی دولت آمریکا که سردمدار شعار اقتصاد آزاد می باشد، به منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی اقدام به افزایش تعرفه واردات کرده، بازنگری تعرفه واردات فولاد به کشور با هدف افزایش تعرفه ها ضروری می نماید. انجمن نیز پیگیر این موضوع می باشد.

تصمیم ترامپ قیمت فولاد را چندان تحت تاثیر قرار نمی دهد

یعقوبی در خصوص تاثیراین تصمیم بر قیمت فولاد گفت : از سوی دیگر، با افزایش تعرفه ها، ضریب بهره برداری و ظرفیت تولید فولادسازان آمریکا افزایش یافته و این امر منجر به کاهش عرضه قراضه از سوی آمریکا و افزایش بهای تمام شده برخی تولیدکنندگان مانند ترکیه و افزایش قیمت های جهانی خواهد شد. به نظر می رسد افزایش عرضه محصولات فولادی، افزایش قیمت قراضه را خنثی کرده و قیمت های جهانی با اندکی نوسان در محدوده فعلی تثبیت شود.

ضمن اینکه تولید فولاد کشور، مبتنی بر سنگ آهن و گاز بوده که در شرایط کنونی، قیمت تمام شده ما نسبت به برخی رقبا همچون ترکیه مزیت رقابتی ایجاد می کند؛ مگر آنکه قیمت های جهانی محصولات فولادی ریزش شدیدی داشته باشند که آن هم فعلا دور از ذهن می باشد.

علاوه بر این باید در نظر داشت صادرکنندگان فولاد کشور، از افزایش نرخ ارز نیز منتفع خواهند شد. صادرات در بخشی از سال جاری با دلار کمتر از ۴ هزار تومان انجام شد؛ در حالی که نرخ دلار در سال ۹۷ بیش از این رقم خواهد بود.

با در نظر گرفتن کلیه جوانب، جای نگرانی برای صنعت فولاد کشور وجود ندارد.

فولاد مشکل مازاد عرضه نخواهد داشت / برنامه صادراتی ۲۰ میلیون تن فولاد تا ۱۴۰۴

این فعال صنعت فولاد در رابطه با برخی نگرانی ها و انتقاداتی که به افزایش ظرفیت فولاد کشور در برنامه چشم انداز ۱۴۰۴ مطرح شده بیان کرد: طبق برنامه چشم انداز توسعه ۱۴۰۴، پیش بینی شده ظرفیت تولید فولاد کشور به ۵۵ میلیون تن برسد و ۲۰ میلیون تن از این میزان تولید، روانه بازارهای صادراتی شود. ضمن اینکه این طرح، تنها شامل افزایش کمی ظرفیت تولید فولاد نبوده و قرار است محصولات جدید با ارزش افزوده بالاتر تولید شود.

با این نگاه، اگر زیرساخت ها و حمایت های لازم برای تحقق اهداف صادراتی محقق شود، این صنعت با مشکل مازاد عرضه مواجه نخواهد بود

منبع: بورس۷

نوشته تصمیم ترامپ بازارهای فولادی را تحت تاثیر قرار می دهد؟ اولین بار در اخبار بورس بخوانید

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.