بورس ریپورت - اخبار و آموزش و مقالات بورس،بورس،اخبار بورس،آموزش بورس،خبر اقتصادی،پول،پول و بورس،سرمایه گذاری در بورس،بورس ایران،بورس تهران،بورس مشهد،اخبار پدیده،اخبار علمی آموزشی فرهنگی

دلار ۴۲۰۰ تومانی هزینه تولید را کاهش می دهد|طلب ۱۰۰ هزار میلیارد ریالی قطعه سازان

Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

 دلار 4200 تومانی هزینه تولید را کاهش می دهد|طلب 100 هزار میلیارد ریالی قطعه سازان

رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور گفت: با توجه به اثر افزایش رشد ۲۰ درصدی نرخ دستمزدها در سال جاری، اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومانی نرخ دلار با اثر کاهشی بر هزینه تمام شده تولید همراه خواهد بود و به نظر می رسد اثری ملموس و قابل توجه در قیمت قطعات داشته باشد.

«محمدرضا نجفی منش» افزود: در سال های گذشته با وجود افزایش نرخ ارز، اما خودروسازان اجازه افزایش قیمت ها به قطعه سازان نمی دادند.
به گفته این مقام صنفی، مشکل از آنجا آغاز شد که زمانی در دولت های نهم و دهم با بیان عبارت «پراید کیلویی چند؟» قیمت گذاری خودروها به شورای رقابت واگذار شد که این تصمیمی اشتباه بود زیرا نباید اجازه داد دولت یا خودروسازان در فرآیند قیمتگذاری دخالت کنند تا قطعه سازان نیز بتوانند فعالیت های خود را با روال عادی به انجام برسانند.
نجفی منش با اشاره به تعیین ۴۲۰۰ تومانی نرخ دلار از سوی دولت در روزهای گذشته، اظهار کرد: نرخ ارز روی قیمت مواد اولیه وارداتی تاثیرگذار است، در برخی اوقات حتی قیمت فولاد داخلی و مواد پتروشیمی نیز به نرخ ارز وابسته است.
به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، سیاست ارز تک نرخی شامگاه ۲۰ فروردین با اعلام اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری کلید خورد؛ وی اعلام کرد که نرخ دلار از ۲۱ فروردین برای همه فعالان اقتصادی و برای رفع همه نیازهای قانونی و اداری آنان، نیازهای خدماتی مسافران، دانشجویان، محققین و دانشمندانی که برای کارهای تحقیقاتی خود به ارز نیاز دارند، ۴ هزار و ۲۰۰ تومان خواهد بود.

** طلب ۱۰۰ هزار میلیارد ریالی قطعه سازان

رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور در ادامه گفت و گو یادآور شد: در شرایط کنونی بسیاری از قطعه سازان با زیان مواجه شده و از گردونه فعالیت خارج شده اند.
وی با اشاره به برآورد حدود ۱۰۰ هزار میلیارد ریالی مطالبات قطعه سازان از دولت در سال ۹۶، خاطرنشان کرد: بخشی از این بدهی ها در اواخر پارسال پرداخت شد، اما باید پرداخت مطالبات روندی سیستمی به خود بگیرد.
نجفی منش ادامه داد: باید پرداخت ها برای قطعه سازان کوچک و متوسط یک ماهه شده و برای قطعه سازان بزرگ نیز در صورت طولانی شدن پرداخت ها، همراه با پرداخت هزینه های مالی دیرکرد باشد.
وی تصریح کرد: دورنمای صنعت قطعه سازی در صورت انجام به موقع پرداختی های آنها، سرمایه گذاری های جدید و نوسازی روشن است.
نجفی منش اظهار داشت: دولت ۳۲۰ هزار میلیارد ریال به منظور سرمایه گذاری های جدید در صنعت قطعه سازی در نظر گرفته که در صورت تخصیص، می توان برای نوسازی این صنعت به کار گرفت.
وی تصریح کرد: برای نوسازی این صنعت نیازمند سه میلیارد دلار سرمایه گذاری ارزی و ۱۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی هستیم.
این مقام صنفی همچنین با اشاره به در نظر گرفته شدن استانداردهای جدید برای خودروسازان تا دی ماه امسال، خاطرنشان کرد: قطعه سازان برای تحقق این مهم آمادگی دارند، مشروط به اینکه خودروسازان نیز خود را با استانداردهای جدید همسو کنند.

** واردات ۲ میلیارد دلار قطعه

رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور گفت: پارسال نزدیک به ۲ میلیارد دلار واردات قطعات خودرویی به کشور انجام شد، در حالی که ارزش تقریبی بازار خودروی کشور حدود ۶۰۰ هزار میلیارد ریال است.
نجفی منش ابراز امیدواری کرد با افزایش ظرفیت و کار در این صنعت و همچنین برنامه دولت برای افزایش نرخ تعرفه قطعات منفصله (سی.کی. دی) توجه به قطعات تولیدی ساخت داخل بیشتر شود.
سی. کی. دی بسته ای کامل شامل همه قطعاتی است که برای تولید وسیله نقلیه باید به یکدیگر متصل شوند.

**آخرین وضعیت قراردادهای پسابرجامی خودرو

نجفی منش در ادامه با اشاره به قراردادهای خودرویی پسابرجامی، یادآوری کرد: تعدادی از قراردادهای شرکت مشترک سایپا – سیتروئن منعقد شده است و انتظار می رود طی چهار ماه آینده نخستین محصول آنها وارد بازار شود.
وی افزود: پژو ۳۰۱ ایران خودرو خط تولیدی مدرن و عالی دارد و امیدواریم این خودرو نیز تا پایان امسال روانه بازار شود و مطابق شنیده ها کارشناسان شرکت رنو نیز هفته آینده سایت «بن رو» ساوه را تحویل گرفته اند و کار تولید خودرو در این سایت نیز آغاز خواهد شد.
رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور ابراز امیدواری کرد با تحرکات انجام شده و افزایش عمق داخلی سازی خودروها، رونق و حرکت رو به جلوی صنعت قطعه سازی را شاهد باشیم.
وی بطور نمونه با اشاره به شرط گذاشتن هندی ها برای ورود یک خودروساز چینی به این کشور و تاکید آنها بر هندی بودن ۸۰ درصد قطعات خودرو، تاکید کرد: با توجه به توان و تخصص بالای قطعه سازان ایرانی، انتظار می رود در قراردادهای خودرویی با خارجی ها همچون هندی ها از این فرصت ها استفاده کنیم.

منبع: ایرنا

نوشته دلار ۴۲۰۰ تومانی هزینه تولید را کاهش می دهد|طلب ۱۰۰ هزار میلیارد ریالی قطعه سازان اولین بار در اخبار بورس بخوانید

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.