بورس ریپورت - اخبار و آموزش و مقالات بورس،بورس،اخبار بورس،آموزش بورس،خبر اقتصادی،پول،پول و بورس،سرمایه گذاری در بورس،بورس ایران،بورس تهران،بورس مشهد،اخبار پدیده،اخبار علمی آموزشی فرهنگی

رشد بهای تمام شده قیمت شیر خام با افزایش نرخ دلار

رشد بهای تمام شده قیمت شیر خام با افزایش نرخ دلار

دسته بندی : بورس تهران تاریخ : یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

رشد بهای تمام شده قیمت شیر خام با افزایش نرخ دلار

رشد نرخ ارز در هفته های اخیر و تک نرخ شدن دلار در ۴۲۰۰ تومان علاوه بر افزایش ابهام در صنایع مختلف ، سبب تغییرات با اهیمت شده است . در کنار انتفاع برخی صنایع از تک نرخ شدن دلار ، برخی دیگر با افزایش بهای تمام شده و افت سودآوری و حتی ورود به منطقه زیان مواجه می شوند.

رشد بهای تمام شده قیمت شیر خام با افزایش نرخ دلار

به گزارش رادیوسهام ، سید احمد مقدسی رییس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور در رابطه با تاثیر دلار ۴۲۰۰ تومانی بر وضعیت صنعت دامداری و بهای تمام شده شیر خام گفت: دلار ۴۲۰۰ تومانی اثر منفی با اهمیتی بر بهای تمام شده شیر خام بر جای خواهد گذاشت.

قیمت نهاده های دامی در سال گذشته، به سبب افزایش قیمت های جهانی ، رشد کرد. در کنار افزایش قیمت های جهانی، نرخ دلار مبادله ای که به واردات دو نهاده اصلی دامی یعنی ذرت و سویا تخصیص داده می شد نیز رشد قابل توجهی داشته است. در فروردین ماه سال ۹۶ نرخ دلار مبادله ای ۳۰۳۰ تومان بود که اینک به ۳۸۰۰ تومان رسیده است(با احتساب ۴۰۰ تومان یارانه دولت به مابه التفاوت ارز). در یک سال گذشته، نرخ هر کیلوگرم سویا حدود ۶۰ درصد و نرخ هر کیلوگرم ذرت حدود ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. با این حال نرخ شیر خام هنوز از قیمت مصوب سال ۹۳ کمتر می باشد.

پیشنهاد شیرخام ۱۷۶۰ تومانی

مقدسی در خصوص وضعیت پیش بینی وضعیت صنعت دامداری و نرخ تعادلی قیمت شیرخام گفت:طبق برآورد ها با توجه به نوسان نرخ ارز و قیمت علوفه، بهای تمام شده فعلی شیر خام با در نظر گرفتن حاشیه سود ۱۰ درصدی برای دامدار، ۱۷۶۰ تومان می باشد. این نرخ به سازمان حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان هم اعلام شده و در صورت عدم موافقت سازمان حمایت با این نرخ، صنعت دامداری رو به افول رفته و در آینده ناچار به واردات لبنیات هم خواهیم شد.

در صورتی که مردم قدرت خرید ندارند دولت یارانه بپردازد

وی افزود :زنگ خطر کاهش تولید شیر خام و گوشت به صدا درآمده است. قدرت خرید پایین مردم توجیه مناسبی برای عدم افزایش قیمت لبنیات نبوده و اگر مردم کشش افزایش قیمت ها را ندارند، می بایست دولت وارد عمل شده و با پرداخت یارانه ، از تولیدکنندگان حمایت کند.

صادرات یک میلیون تنی شیرخام در سال۹۶

مقدسی در رابطه با تاثیر افزایش احتمالی نرخ شیر خام بر بازار مصرف بیان کرد: در سال ۹۶ حدود ۱۰ میلیون تن شیر خام در کشور تولید شد که ۱۰ درصد آن صادر شد. سرانه مصرف شیر در سال ۹۶ برای هر نفر ۱۱۰ کیلوگرم بود که ۵۰ کیلوگرم از میانگین جهانی کمتر است. سرانه مصرف لبنیات در کشور بسیار پایین است و مهمترین علت فقر مصرف لبنیات در کشور، عدم فرهنگ سازی صحیح و فقدان تعریف الگوی مصرف در کشور بوده است. هزینه تبلیغات در صدا و سیما بالا بوده و شرکت های لبنی قادر به پرداخت این هزینه نیستند. با توجه به نقش موثر لبنیات بر سلامت مردم ، تمرکز بیشتر بر این موضوع ضروری می نماید.

مازاد صادراتی مشوق شرکت های لبنی / در سال ۹۶ ۱۵۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی به لبنی ها پرداخت شد

رییس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران در مورد وضعیت صادرات گفت: یکی از اقدامات مثبت دولت در جهت حمایت از تولیدکنندگان داخلی، پرداخت مشوق های صادراتی لبنیات بوده است. سال ۹۶ حدود ۱۵۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی به لبنیات تخصیص یافت و به صادرکنندگان پرداخت شد. در بودجه امسال هم پرداخت مشوق صادراتی برای صنعت لبنی تصویب شده است. مشوق های صادراتی اثر به سزایی بر بازار محصولات لبنی داشت. قریب به ۳۰ هزار تن شیر خشک در انبارهای تولیدکنندگان دپو شده بود که با اختصاص مشوق های صادراتی، این مازاد محصول روانه بازارهای صادراتی شد.

مقدسی در خاتمه تصریح کرد: به هیچ عنوان موافق واردات گوشت نیستم. در زمینه تولید گوشت خودکفا هستیم و واردات به تولیدکنندگان داخلی آسیب خواهد رساند.

منبع: بورس۷

نوشته رشد بهای تمام شده قیمت شیر خام با افزایش نرخ دلار اولین بار در اخبار بورس بخوانید

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.