بورس ریپورت - اخبار و آموزش و مقالات بورس،بورس،اخبار بورس،آموزش بورس،خبر اقتصادی،پول،پول و بورس،سرمایه گذاری در بورس،بورس ایران،بورس تهران،بورس مشهد،اخبار پدیده،اخبار علمی آموزشی فرهنگی

رشد ۵۷ درصدی تأمین مالی بازار اولیه و ثانویه

رشد ۵۷ درصدی تأمین مالی بازار اولیه و ثانویه

دسته بندی : بورس تهران تاریخ : جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

رشد 57 درصدی تأمین مالی بازار اولیه و ثانویه

در مجموع سال ۱۳۹۶، تأمین مالی بازار اولیه و ثانویه در بازار سرمایه به مبلغی حدود ۸۲۹ هزار میلیارد رسید که نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۹۵، رشدی ۵۷ درصدی را از خود نشان داده است و آمارهای موجود در مجموع عملکرد موفق بازار سرمایه در عرصۀ تأمین مالی را نشان می‌دهد.

به گزارش رادیوسهام ، تأمین مالی بازار اولیه و ثانویه در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، رشدی ۵۷ درصدی و انتشار ابزارهای تأمین مالی رشدی ۱۲۲ درصدی داشت.

این خبر را میثم حامدی مدیر گروه بازارها و ابزارهای مالی مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد و گفت: آمارهای موجود در مجموع عملکرد موفق بازار سرمایه در عرصۀ تأمین مالی را نشان می‌دهد.

وی اظهار داشت: غالباً بازار سرمایه با دو هدف اصلی “تأمین مالی “و “پوشش ریسک” شناخته می‌شود. در عرصۀ تأمین مالی، تأمین مالی دولت و بنگاه‌های اقتصادی از اهداف اصلی بازار سرمایه محسوب می‌شود.

حامدی توضیح داد: تأمین مالی بنگاه‌‌های اقتصادی یا به‌ صورت مستقیم از طریق انتشار اوراق بدهی یا افزایش سرمایه امکانپذیر است یا تأمین مالی غیر مستقیم از طریق تأمین مالی دولت و سرمایه‌گذاری نهاد های مالی به خصوص از طریق انتشار اسناد خزانۀ اسلامی و صندوق ‌های سرمایه‌گذاری صورت می گیرد.

وی اظهار داشت: براساس آمار منتشر شده از سوی مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار، تا پایان اسفند سال ۱۳۹۶، عرضۀ اولیۀ سهام شرکت‌ها در بورس و فرابورس به بیش از ۵ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۹۵، افزایشی ۴۵ درصدی داشته است.

مدیر گروه بازارها و ابزارهای مالی مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: همچنین انتشار انواع ابزارهای تأمین مالی در بازار سرمایه به حدود ۶۴۹ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۹۵، رشدی ۱۲۲ درصدی داشته است.

به گفته حامدی همچنین افزایش سرمایۀ شرکت ‌های سهامی عام بالغ بر ۱۷۳ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به عملکرد سال ۹۵، رشدی ۲۴۳ درصدی داشته است.

وی تصریح کرد: در مجموع، تأمین مالی بازار اولیه و ثانویه در بازار سرمایه به مبلغی حدود ۸۲۹ هزار میلیارد رسید که نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۹۵، رشدی ۵۷ درصدی را از خود نشان داده است و آمارهای موجود در مجموع عملکرد موفق بازار سرمایه در عرصۀ تأمین مالی را نشان می‌دهد.

حامدی ادامه داد: اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا بازار سرمایه در تأمین مالی بنگاه‌های خصوصی موفق عمل کرده است یا خیر؟ که در این مورد هم با یک بررسی آماری ساده در زمینۀ عرضۀ اولیه، افزایش ۴۵ درصدی مقدار سهام عرضه شده در بورس و فرابورس، بدون شک حکایت از موفقیت بازار دارد.

وی با بیان اینکه موفقیت بازار در تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی همچنین در انتشار انواع اوراق بدهی نهفته است، گفت: ابتدا قبل از اینکه برشی از آمار انتشار انواع اوراق بدهی ارائه دهیم، باید خاطر نشان کرد که تأمین مالی، براساس نیاز بنگاه اقتصادی و همچنین امکانات موجود آن صورت می‌پذیرد. لذا صرفاً گره زدن موفقیت یا عدم موفقیت بازار در عرصۀ تأمین مالی بنگاه اقتصادی به اوراق مشارکت اشتباه است.

حامدی بیان کرد: در حال حاضر امکان استفاده از انواع صکوک (مانند صکوک اجاره، مرابحه، منفعت و …) در بازار وجود دارد و شرکت‌ها براساس نوع فعالیتی که دارند می‌توانند از این اوراق بهره برند. به‌عنوان مثال، شرکتی که قصد تأمین مالی خرید کالا دارد، از اوراق مرابحه استفاده می‌کند یا شرکتی که دارایی ثابت در اختیار دارد می‌تواند از اوراق اجاره استفاده کند. برای ساخت و ساز از اوراق استصناع و در صورت وجود منفعت و قابلیت واگذاری آن، از اوراق منفعت می‌توان استفاده کرد. لذا برای سنجش میزان تأمین مالی از طریق بازار سرمایه، باید آمار انتشار انواع صکوک یا ابزارهای تأمین مالی را مد نظر قرار داد.

وی افزود: نکته دیگری که باید بدان توجه کرد این است که آیا بازار سرمایه در سال ۹۶ بیشتر در تأمین مالی دولت موفق عمل کرده است یا شرکت‌های خصوصی؟ در این موضوع شکی نیست و آمارها هم بر این موضوع صحه می‌گذارند که بازار سرمایه در تأمین مالی دولت موفق تر عمل کرده اما نباید از یک نکته غافل ماند و آن اینکه تأمین مالی دولت به‌خصوص در عرصۀ انتشار اسناد خزانۀ اسلامی، از مصادیق تأمین مالی غیر مستقیم بنگاه‌های اقتصادی است. به‌طوری که دولت برای تسویۀ بدهی‌های خود از طریق اسناد خزانۀ اسلامی اقدام کرده و بدین ترتیب، بنگاه‌های اقتصادی طلب‌کار از دولت، منابع مالی خود را احیا کردند.

حامدی خاطرنشان کرد: براساس آمار منتشر شده از سوی مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار، انتشار انواع اوراق بدهی با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار (اوراق بدهی شرکت‌های خصوصی) به بیش از ۴۷ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به زمان مشابه در سال ۹۵ افزایشی ۱۸۷ درصدی داشته است.

مدیر گروه بازارها و ابزارهای مالی مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین افزود: اوراق مشارکت دولت، شهرداری‌ها و بانک‌ها به ۱۱۲ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به عملکرد سال ۹۵ رشدی ۳۶۵ درصدی داشته است. همچنین بالغ بر ۳۴۸ هزار میلیارد ریال اوراق اسناد خزانۀ اسلامی، منتشر شده است که نسبت به عملکرد سال ۹۵ افزایشی ۱۶۸ درصدی داشته است.

وی اظهار داشت: در مجموع، انتشار انواع ابزارهای تأمین مالی در بازار سرمایه با رشدی ۱۲۲ درصدی از ۲۹۲ هزار میلیارد ریال در سال ۹۵ به ۶۴۹ میلیارد ریال در سال ۹۶ رسید. لذا تشکیک در عملکرد مناسب بازار سرمایه جای سؤال دارد.

حامدی در ادامه افزود: اینکه اظهار می‌کنیم بازار سرمایه در سال ۹۶ عملکرد بهتری نسبت به سال ۹۵ داشته است، به معنی نادیده گرفتن برخی ضعف‌ها، کاستی‌ها و کمبودها نیست و باید تلاش مضاعف و مجدّانه‌ای در سال ۹۷ برای مرتفع ساختن این ضعف‌ها و کمبودها در بازار سرمایه صورت پذیرد. به‌خصوص برای حصول فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از کالای ایرانی، نیاز به تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی به ویژه بنگاه‌های خرد و متوسط، توجه به متخصصان داخلی و ابزارسازی بومی برای تأمین مالی و … باید تلاش بیشتری در بازار سرمایه صورت گیرد

منبع: سنا

نوشته رشد ۵۷ درصدی تأمین مالی بازار اولیه و ثانویه اولین بار در اخبار بورس بخوانید

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.