بورس ریپورت - اخبار و آموزش و مقالات بورس،بورس،اخبار بورس،آموزش بورس،خبر اقتصادی،پول،پول و بورس،سرمایه گذاری در بورس،بورس ایران،بورس تهران،بورس مشهد،اخبار پدیده،اخبار علمی آموزشی فرهنگی

عملکرد ۲۰ بانک بورسی در شاخص کفایت سرمایه؛ فقط ۴ بانک استاندارد هستند+ جدول

بورس۷:

براساس صورت‌های مالی سال ۹۵، از مجموع ۲۰ بانک و موسسه اعتباری حاضر در بازار سرمایه فقط ۴ بانک پارسیان، کارآفرین، سینا و خاورمیانه نرخ کفایت سرمایه بالاتر از ۸ درصد دارند.

300x190 1 - عملکرد ۲۰ بانک بورسی در شاخص کفایت سرمایه؛ فقط ۴ بانک استاندارد هستند+ جدول

مقوله کفایت سرمایه بانک‌ها از آن جهت حائز اهمیت است که درجه ریسک اعتباری بانک‌ها را نشان می‌دهد.

براساس تعریفی که در آیین‌نامه کفایت سرمایه مطرح شده، کفایت سرمایه «حاصل تقسیم سرمایه پایه به مجموع دارایی‌های موزون شده به ضرایب ریسک برحسب درصد» است. سرمایه بانک و دارایی‌ها دو عامل اصلی تعیین نرخ کفایت سرمایه بانک است.

براساس استانداردهای «بال یک» حداقل نرخ کفایت سرمایه یک بانک باید ۸ درصد باشد که البته این نسبت در مقررات بال دو به ۱۲ درصد افزایش یافته است.

در این گزارش، صورت مالی ۱۸ بانک و دو موسسه اعتباری بررسی و سرمایه، سرمایه پایه و نرخ کفایت سرمایه آنها درج شده است. ارقام جدول زیر براساس صورت مالی سال ۹۵ بانک‌ها به دست آمده اما با توجه به عدم انتشار صورت مالی سال ۹۵ بانک سرمایه، برای این بانک ارقام صورت مالی سال ۹۴ درج شده است. بانک پاسارگاد هم تاکنون مجمع عمومی سال ۹۵ را برگزار نکرده و صورت مالی را به تصویب نرسانده است.

طبق این آمار و ارقام، از مجموع ۲۰ بانک بررسی شده، فقط ۴ بانک نرخ کفایت سرمایه ۸ درصد و بیشتر دارند و ۱۶ بانک و موسسه اعتباری دیگر نرخی کمتر از ۸ درصد دارند. همچنین نرخ کفایت سرمایه ۷ بانک بین ۶ تا ۸ درصد است اما کفایت سرمایه ۹ بانک دیگر کمتر از ۶ درصد است که که با هیچ استانداری مطابقت ندارد.

لازم به توضیح است که در سال مالی ۹۶ افزایش سرمایه بانک انصار از ۸۰۰ میلیارد تومان به ۱۰۰۰ میلیارد تومان و موسسه اعتباری ملل از ۵۰۵ میلیارد تومان به ۶۰۶ میلیارد تومان به ثبت رسیده است.

همچنین بانک سرمایه هم افزایش سرمایه بانک از ۴۰۰ میلیارد تومان به ۲۸۰۰ میلیارد تومان را تصویب کرده اما تاکنون تاییدیه آن از سوی مراجع مربوطه ارائه نشده است.

* ارقام به میلیارد تومان

بانک/ موسسهسرمایهسرمایه پایهنرخ کفایت سرمایه
ملت۵۰۰۰۷۸۶۵۶.۳
سینا۸۰۰۱۵۵۳۱۰.۱
خاورمیانه۴۰۰۸۷۵۸.۲۲
مهر اقتصاد۱۲۰۰۱۰۲۷۲.۲
آینده۱۶۰۰۲۱۷۰۶.۳
پارسیان۲۳۷۶۴۰۷۶۸.۷
صادرات۵۷۸۰۷۴۰۹۲
قوامین۴۰۰۸۷۰۱.۵۴
تجارت۴۵۷۰۲۸۶۸۳
گردشگری۶۰۰_۳.۵۸
سرمایه* (۹۴)۴۰۰۳۳۲
بانک شهر۱۵۵۷۲۹۲۲۴.۱
دی۶۴۰۳۷۹۲
کارآفرین۸۵۰۱۶۱۶۱۳.۷۵
اقتصاد نوین۱۳۱۳۲۱۲۶۶.۷۵
کوثر مرکزی۶۰۰۸۷۶۶.۸۳
ملل۵۰۵۷۵۷۷.۲۴
انصار۸۰۰۱۸۱۹۶
ایران زمین۴۰۰۲۸۱۱.۹
سامان۸۰۰۱۲۷۱۷

منبع: فارس

نوشته عملکرد ۲۰ بانک بورسی در شاخص کفایت سرمایه؛ فقط ۴ بانک استاندارد هستند+ جدول اولین بار در پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی بورس۷٫ پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.