بورس ریپورت - اخبار و آموزش و مقالات بورس،بورس،اخبار بورس،آموزش بورس،خبر اقتصادی،پول،پول و بورس،سرمایه گذاری در بورس،بورس ایران،بورس تهران،بورس مشهد،اخبار پدیده،اخبار علمی آموزشی فرهنگی

گروه‌های خودرویی در صدر توجه سرمایه گذاران|رشد قابل توجه نقدینگی در بازار

Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

گروه‌های خودرویی در صدر توجه سرمایه گذاران|رشد قابل توجه نقدینگی در بازار

رئیس مرکز آمار و اطلاعات شرکت بورس و اوراق بهادار تهران در خصوص روند معاملات بورس در سال ۹۶ گفت: گروه‌های خودرویی و ساخت قطعات از جمله گرو‌هایی بوده که مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته و در ماه‌های آخر سال با افزایش قیمت رو به رو شده است.

به گزارش رادیوسهام ، بازار بورس و اوراق بهادار در سال ۹۶ با افت و خیز فراوانی روبرو بود که این روند ناشی از عوامل مختلفی بوده است در این زمینه با کیوان شیخی رئیس مرکز آمار و اطلاعات شرکت بورس و اوراق بهادار تهران به گفت‌وگو مشروح پرداختیم تا از روند معاملات در بازار بورس در سال ۹۶ باخبر شویم.

روند معاملات بورس در سال ۹۶ به چه صورت بوده و کدام نماد‌ها بازدهی بیشتری را به خود اختصاص داده است؟

در سال ۹۶ عمده صنایعی که بیشترین ارزش و حجم معاملات را به خودشان اختصاص دادند را می‌توانیم به گروه محصولات شیمیایی و فلزات اساسی و گروه خودرو وساخت قطعات تقسیم کنیم.

در گروه فلزات اساسی با توجه به افزایش قیمت‌های جهانی و به تبع آن افزایش قیمت ارز، سودآوری این شرکت‌ها نسبت به ابتدای سال که پیش بینی اولیه سودشان را به بازار ارائه کرده بودند؛ چیزی حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ درصد سودآوری داشتیم، ، یعنی به صورت پله‌ای از ضعیفترین تا قویترین شرکت‌ها به صورت تصادفی با رشد بین ۵۰ تا ۲۰۰ درصدی “ای پی اس” شرکت‌های فعال در حوزه فلزات اساسی روبرو بودیم.

گروه بعدی گروه محصولات شیمیایی بود که این گروه تابع دو فاکتور بسیار مهم است یکی قیمت نفت که از ابتدای سال تا به امروز قیمت جهانی نفت قریب به ۱۲۰ درصد رشد را تجربه کرد که به تبع آن می‌توانیم سودآوری همین شرکت‌ها را نسبت به سال قبلش به صورت تصاعدی ببینیم.

بحث دیگری که تاثیرگذار روی سودآوری این شرکت‌ها بود بحث نرخ ارز بود؛ این شرکت‌ها عمدتا بودجه کلشان را با نرخ ۳۳۰۰ تومان بسته بودند که امروزه میانگین ۶ ماهه دوم سال چیزی حدود ۴۳۰۰، ۴۴۰۰ تومان بوده یعنی فقط ناشی از تسعیر نرخ ارز این شرکت‌ها تعدیل‌، ای پی اس زیادی برای سال مالیشان شاهد هستیم.

پیشروترین گروه‌ها در بازار سرمایه کدامند؟

در این میان اگر بخواهیم بگوییم که پیشروترین گروه‌ها در بازار سرمایه کدام گروه‌ها بودند می‌توانیم به گروه‌هایی که تولیدشان یا بهای تمام شده شان ریالی است و فروششان دلاری است اشاره کنیم که از آن جمله شرکت‌ها می‌توانیم به گروه فلزات اساسی و گروه محصولات شیمیایی و پتروپالایشی اشاره کنیم که هم ناشی از افزایش قیمت‌های جهانی تعدیلات سود بسیار خوبی را به بازار سرمایه اعلام کردند و هم ناشی از تغییر در نرخ ارز توانستند به اصطلاح سود بسیار خوبی ناشی از تسعیر ارز به دست بیاورند.

کدام گروه بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفت؟

گروه دومی که مورد اقبال بازار سرمایه قرار گرفت گروه خودرو و ساخت قطعات بوده است که مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته و خصوصا در ماه‌های آخر سال با افزایش قیمتی رو به رو بوده است که ناشی از تصمیمات دولت در نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی و ماشین‌های سنگین بود و بازار سرمایه به این گروه بهای زیادی داد و سایر گروه‌های دیگر هم توانستند در سال گذشته و در ماه‌های گذشته بازده بسیار خوبی را برای سرمایه گذاران به ارمغان بیاورند ولو اینکه آن چیزی که مورد نظر سرمایه گذاران بوده اتفاق نیافتاده است.

آیا سرمایه‌های درشت بانک‌ها برای رسیدن به بازار سرمایه شانسی دارند؟

با تمام شدن قرارداد سپرده‌ها نقدینگی وارد بازار سرمایه می‌شود، چون در شرایط فعلی اقتصاد بازار‌های مالی موازی با افت و خیز و ریسک بالایی همراه بوده مردم بازار سرمایه را در اولویت قرار می‌دهند.

در سال ۹۶ افزایش شاخص‌های بورس چه تاثیری در بازار‌های مالی موازی گذاشته است؟

سوددهی بالا درشرکت‌های بورسی باعث خوش بینی سهامداران در کنار رکود دیگر بازار‌های مالی می‌شود و این موضوع باعث شده که سرمایه گذاری بدون ریسک برای سرمایه گذاران مفهوم خطرناکی پیدا کند و در این میان سرمایه خود را وارد بازار سرمایه و بازار طلا وسکه می‌کنند.

وضعیت نقدینگی در بازار را چطور ارزیابی می‌کنید؟

نقدینگی در بازار به صورت قابل توجهی در حال افزایش است و این افزایش ناشی از افزایش بدهی و تسویه آن ایجاد می‌شود که باید جلوی آن گرفته شود و درصورتی که ناشی از تولید و ایجاد زیربنا‌های اقتصادی باشد این افزایش نقدینگی مهار شده خواهد بود و به نفع کشور است.

افزایش نقدینگی ناشی از رشد بدهی‌ها چه پیامدی خواهد داشت؟

افزایش نقدینگی که مهار شده نباشد باعث ایجاد تورمی خواهد شد که دولت مدتی است آن را مهار کرده است و کاهش نرخ سود سپرده‌ها در این زمینه راه گشا خواهد بود و با هدایت نقدینگی به سمت تولید، تورم کنترل می‌شود.

رشد شاخص بورس در بازار می‌تواند اثر تورمی داشته باشد؟

رشد در بازار‌های مالی ممکن است با اثر تورمی همراه شود، اما رشد شاخص بورس درکنار کمک به تولید و اشتغال هیچ اثر تورمی نخواهد داشت به طور مثال رشد دلار در بازار آزاد باعث کاهش ارزش پول ملی می‌شود، اما رشد شاخص بورس به طور ۱۰۰ در صد به تولید کمک خواهد کرد.

بازار سرمایه در سال آینده را چطور پیش بینی می‌کنید؟

همه فعالین اقتصادی امیدشان به این بود که بتوانند به اصطلاح محصولی را که کاشته بودند در فصل برجام برداشت کنند، ولی عملا این بذر در خاک مانده و جوانه نزده است و این امر می‌تواند خودش یک تهدید اقتصادی بسیار بزرگ برای سال بعد باشد.

مساله دیگر پیش روی بازار سرمایه، رشد نرخ ارز است که این افزایش شاید باعث افزایش سودآوری شرکت‌های صادراتی شود، اما شرکت‌هایی که واردات محورند و شرکت‌هایی که به اصطلاح تأثیر منفی از دلار می‌پذیرند بسیار بیشتر ازشرکت‌های صادراتی ما هستند

منبع: میزان

نوشته گروه‌های خودرویی در صدر توجه سرمایه گذاران|رشد قابل توجه نقدینگی در بازار اولین بار در اخبار بورس بخوانید

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.