بورس ریپورت - اخبار و آموزش و مقالات بورس،بورس،اخبار بورس،آموزش بورس،خبر اقتصادی،پول،پول و بورس،سرمایه گذاری در بورس،بورس ایران،بورس تهران،بورس مشهد،اخبار پدیده،اخبار علمی آموزشی فرهنگی

گزارش مجمع عمومی عادی سالانه وغدیر

گزارش مجمع عمومی عادی سالانه وغدیر

دسته بندی : بورس تهران تاریخ : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

 گزارش مجمع عمومی عادی سالانه وغدیر

شرکت سرمایه گذاری غدیر در مجمع عمومی عادی سالانه خود برای هر سهم ۱۹۰ریال سود تصویب کرد.

به گزارش رادیوسهام ، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه گذاری غدیر برای تصویب صورت‌های مالی سال منتهی به ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۶ با حضور ۹۲ درصد سهامداران برگزار شد. ریاست این مجمع را دکتر جنگی به عهده داشت و دکتر طالبی مدیرعامل گزارش هیات مدیره را به مجمع ارایه کرد.

تاریخچه شرکت

شرکت سرمایه گذاری غدیر در سال ۱۳۷۰ تاسیس و در سال ۱۳۷۴ وارد بورس شد. حوزه‌های فعالیت شرکت در حال حاضر نفت، گاز و پتروشیمی، احداث ساختمان،سیمان و صنایع وابسته به آن، صنایع معادن، برق و انرژی، حمل و نقل و IT و ICT و شبکه‌های انتقال اطلاعات است. سرمایه شرکت ۷۲هزار میلیارد ریال و شرکت دارای ۸ هلدینگ تخصصی است. سود هر سهم شرکت در سال مورد گزارش ۱۹۵ ریال محقق شده است. تعداد پروژه‌های به اتمام رسیده و تعداد پروژه‌های در دست اقدام در سال آتی به ترتیب ۱۰ و ۱۹ مورد است.

سهامدار عمده شرکت مجموعه ساتا با ۵۳٫۶۶ درصد سهم است. ترکیب ارزش هلدینگ‌های غدیر شامل ۶۹٫۶ درصد شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان، ۸ درصد شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر، ۸ درصد صنایع و معادن، ۵٫۵ درصد سیمان و ۸٫۹ درصد سایر صنایع است.

شرکت سرمایه گذاری غدیر مالک ۶۸٫۵۸ درصد سهام شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان است که ارزش بازار شرکت (سهم غدیر) ۶۸,۱۵۹ میلیارد ریال است و ۶۹٫۵ درصد ازNAV غدیر را تشکیل می‌دهد. سود این شرکت (سهم غدیر) به مبلغ ۷,۴۹۹ میلیارد ریال است.

مدیرعامل این شرکت در تشریح گزارش فعالیت هیات مدیره گفت: هلدینگ برق و انرژی که شرکت غدیر مالک ۱۰۰ درصدی آن است حدود ۸ درصد از NAV غدیر را تشکیل می‌دهد که ارزش ویژه و سود آن به ترتیب ۷,۱۶۰ و ۶۴۸ میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: شرکت غدیر مالک ۱۰۰ درصدی هلدینگ توسعه صنایع و معادن نیز هست که ۸٫۲ درصد از NAV غدیر را تشکیل می‌دهد. ارزش بازار شرکت‌های بورسی برابر با ۲,۶۰۹ میلیارد ریال و ارزش ویژه معادل ۶,۹۹۹ میلیارد ریال است.

طالبی تصریح کرد: هلدینگ حمل و نقل نیز ۱۰۰ درصد در مالکیت غدیر است که ارزش ویژه آن یک هزار و ۴۰میلیارد ریال و سود آن ۱۷۰ میلیارد ریال است. شرکت دارای ۴ کشتی متانول بر، ۱۲۰۰ واگن مخزن دار و مخازن نگهداری فرآورده است.

وی رتبه ارزش بازار سهام شرکت سرمایه گذاری غدیر در بازار سهام در سال ۹۶ را برابر با ۹ اعلام و افزود: این رتبه در سال ۹۵ برابر با ۶ بوده است. در سال مورد گزارش ۳٫۸ میلیارد از این سهم به ارزش ۳,۷۱۲ میلیارد ریال در بورس معامله شده و سهم ۲۳۹ روز معاملاتی داشته است.

بهره برداری از ۲۶هزار و ۱۶۶میلیارد ریال پروژه

طالبی اظهار داشت: پروژه‌هایی که در سال ۹۶ به بهره برداری رسیده‌اند ارزش ۴۷هزار و ۶۰۸ میلیارد ریالی داشته که ۲۶هزار و ۱۶۶میلیارد ریال آن سهم غدیر بوده است. سرمایه گذاری لازم نیز برای پروژه‌های در حال اجرا ۱۲۸هزار و ۸۷۲ میلیارد ریال است که سهم غدیر از این مبلغ ۵۹هزار و ۴۶۷ میلیارد ریال است. مبلغ سرمایه گذاری مورد نیاز برای پروژه‌هایی که در حال نهایی شدن برای شروع اجرا هستند ۳۰۵هزار و ۴۱۷ میلیارد ریال است که غدیر سهم ۱۵۰هزار و ۷۰۸ میلیارد ریالی دارد.

تشریح اهداف «وغدیر» در پروژه ها

وی رویکرد آینده غدیر را سرعت در اجرای پروژه‌های اقتصادی، ارتقای بهره وری منابع در تمامی شرکت‌های زیر مجموعه و مدیریت هزینه مالی بنگاه‌ها دانست و گفت: فروش دارایی‌های غیر مولد، سرمایه گذاری در صنایع بالادستی نفت و گاز در حوزه اکتشاف و تولید، هم افزایی و تکمیل زنجیره ارزش بین هلدینگ‌ها، بستر سازی برای تامین مالی بین المللی پروژه‌ها، تامین مالی از طریق ابزارهای متنوع و بازنگری در پرتفوی سرمایه گذاری، اصلاح ساختار سازمانی و چابک سازی و حرکت به سمت ایجاد سازمان هوشمند، از موارد دیگر پروژه‌های اقتصادی شرکت است.

در ادامه مجمع گزارش بازرس و حسابرس قانونی شرکت قرائت شد. بند ۴ در مورد سرقفلی ناشی از تحصیل شرکت‌های فرعی است که می بایست آزمون کاهش ارزش سالانه انجام می‌شد. شرکت در جواب این بند اعلام کرد بخش عمده این سرقفلی مربوط به شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان و همچنین تحصیل شرکت پتروشیمی پارس است. شرکت کاهش ارزش سرقفلی ناشی از تحصیل شرکت‌های فرعی و وابسته را برای گروه متصور نیست و در نتیجه نیاز به اعمال ذخیره نخواهد بود.

بند ۵ در مورد دریافتنی‌های شرکت به مبلغ ۲,۷۷۲ میلیارد ریال مربوط به مطالبات ارزی شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان است که اقدامات جهت وصول آن به نتیجه نرسیده است. شرکت اعلام کرد این رقم مربوط به مطالبات شرکت بازرگانی خارجی از خریداران محصولات پتروشیمی است که به دلیل کم گردش بودن در گزارش حسابرسی پارسان درج شده است. موضوع از طریق اقامه دعوی حقوقی در حال پیگیری است.

بند ۹ در مورد شرکت‌های پالایش نفت تبریز و پالایش نفت شیراز و پالایش نفت بندرعباس است که با توجه به تغییر نرخ خوراک و فرآورده‌های اصلی توسط وزارت نفت، اطلاعات مالی متاثر از تغییرات احتمالی در این نرخ‌ها است. شرکت اعلام کرد این رویه معمول شرکت پالایش و پخش است ولی اعلامیه اصلاحی تاکنون توسط شرکت پالایش و پخش صادر نشده است.

بند ۱۰ در مورد دعوای حقوقی بانک سرمایه علیه شرکت توسعه ساختمان در مورد ۳ فقره اعتبار اسنادی اخذ شده در سال ۱۳۹۱ بالغ بر مبلغ ۱۱٫۶ میلیون یورو است که رای بر استرداد عین ارز گشایش شده به بانک شاکی داده‌اند، اما شرکت به این رای اعتراص نموده است. اعضای هیات مدیره غدیر اعلام کردند با بررسی
انجام شده قسمتی از مدارک کاملا در اختیار بانک قرار نگرفته و مراتب پیگیری حقوقی و ارائه مستندات در حال انجام است.

در پایان هیات مدیره اعلام کرد با توجه به پروژه‌های در حال انجام و نیاز شرکت به نقدینگی پیشنهاد تقسیم ۱۱۰ ریال به ازای هر سهم به مجمع می‌دهیم که مورد اعتراض سهامداران قرار گرفت و در نهایت حداکثر سود قابل تقسیم شرکت به مبلغ ۱۹۰ ریال سود بین سهامداران تقسیم شد.

منبع: پاسارگادتحلیل

نوشته گزارش مجمع عمومی عادی سالانه وغدیر اولین بار در اخبار بورس بخوانید

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.