بورس ریپورت - اخبار و آموزش و مقالات بورس،بورس،اخبار بورس،آموزش بورس،خبر اقتصادی،پول،پول و بورس،سرمایه گذاری در بورس،بورس ایران،بورس تهران،بورس مشهد،اخبار پدیده،اخبار علمی آموزشی فرهنگی

گزارش مجمع عمومی عادی سالانه ولملت

گزارش مجمع عمومی عادی سالانه ولملت

دسته بندی : بورس تهران تاریخ : سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

گزارش مجمع عمومی عادی سالانه ولملت

شرکت واسپاری ملت در مجمع عمومی عادی سالانه برای هرسهم ۱۰۰ریال سود تقسیم کرد.

به گزارش پاسارگاد تحلیل، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت واسپاری ملت برای تصویب صورت‌های مالی سال منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۶ با حضور ۹۰ درصد سهامداران برگزار شد. اکرم به نمایندگی از شرکت بهسازان ملت ریاست مجمع را به عهده داشت. در ابتدا فلاح؛ مدیر عامل گزارش هیات مدیره را به مجمع ارایه کرد.

جایگاه صنعت لیزینگ در اقتصاد:

مدیرعامل «ولملت» گفت: لیزینگ به عنوان یکی از ابزارهای ارتقای تکنولوژی و در نتیجه یکی از فاکتورهای رشد اقتصادی به شمار می‌آید. بر اساس پژوهش‌های انجام شده لیزینگ در سطح اقتصاد خرد دارای تاثیر مستقیم و در سطح اقتصاد کلان دارای دو تاثیر مستقیم و غیر مستقیم است. در سطح کلان، فعالیت‌های اجاره‌ای لیزینگ از طریق پشتیبانی زیرساختی موجب رشد اقتصادی خواهد شد.

فلاح افزود: شرکت واسپاری ملت (از سرکت‌های وابسته به بانک ملت) در سال ۱۳۸۸ در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید. شرکت در دی ماه سال ۱۳۹۴ وارد بورس شد و شخصیت آن به سهامی عام تغییر پیدا کرد. این شرکت در بین ۸ شرکت در سال ۹۵ (آخرین آمار مربوط به سال ۹۵ است) سهم بازار ۴ درصدی داشته است. حدود ۵۳ درصد پرتفوی شرکت در سال ۹۶ مربوط به لیزینگ خودروی صفر، ۳۴ درصد مربوط به خودروی سنگین و ۱۰ درصد مربوط به لوازم کار بوده است.

مخاطرات لیزینگ:

وی از مخاطرات صنعت لیزینگ به موازی کاری بانک‌ها و تولید کنندگان در بحث فروش اعتباریاشاره کرد و ادامه داد: شرکت‌های بدون مجوز و آثار مخرب عملکرد آنها بر اعتماد عمومی، تک محصولی شدن لیزینگ، مشکلات مالیاتی و گلوگاه‌هایی از این قبیل، فقدان بانک اطلاعات اعتباری مشتریان جهت تعیین رتبه اعتباری و اعتبار سنجی متقاضیان دارند.

کاهش ریسک در پی تدوین دستورالعمل اعتبار سنجی، ایجاد چک لیست

مدیرعامل این شرکت افزود: همچنین این صنعت دارای ریسک‌هایی از قبیل ریسک اعتباری، ریسک نرخ بهره، ریسک کمبود نقدینگی، ریسک وصول نشدن اقساط مشتریان، ریسک قوانین و مقررات، ریسک کاهش ارزش باقیمانده دارایی‌ها، ریسک افزایش هزینه‌های تامین مالی، ریسک کیفیت دارایی، ریسک شهرت و ریسک رقبا است. اقداماتی که شرکت واسپاری ملت جهت کاهش این ریسک‌ها انجام داده است عبارتند از: تدوین دستورالعمل اعتبار سنجی، ایجاد چک لیست و کنترل مدارک متقاضیان، افزایش نظارت بر اعتبار سنجی، تشکیل جلسات مستمر کمیته اعتباری، تهیه گزارش برسی وضعیت اعتباری متقاضیان تسیهلات کلان، طراحی رهنمود کنترل‌های مالی و حقوقی بر پرونده‌های اعتباری.

پیش بینی سود ۲۱۶ریالی هرسهم «ولملت» برای سال۹۷

فلاح تصریح کرد: شرکت در سال ۹۶ به ازای هرسهم ۲۰۲ریال سود ساخته که نسبت به سال قبل ۲۲۰درصد رشد داشته است. شرکت برای سال ۹۷ نیز به ازای هر سهم ۲۱۶ریال پیش بینی کرده است.

وی در مورد محورهای تحقق استراتژی شرکت در فروش گفت: نفوذ موثر در بازار در تمام بخش‌های صنعت لیزینگ( تنوع محصول)، توسعه کمی و کیفی خدمات از جمله خدمات پس از فروش، بهینه سازی و پایش بانک اطلاعاتی مشتریان جهت بهبود کارایی اعتبارسنجی و وصول مطالبات، توسعه بازاریابی و فروش مبتنی بر ظرفیت شبکه توزیع بانک ملت، گسترش لیزینگ الکترونیک و ارتباط با ارگان‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی، مدیریت موثر ریسک اعتباری از طریق تمرکز زدایی از بخش‌های خاص بازار یا کالاهای خاص و انتخاب محصولات با صرفه اقتصادی
جهات فروش است.

در ادامه مجمع گزارش بازرس و حسابرس قانونی شرکت قرائت شد. بند ۴ گزارش در مورد نحوه شناسایی مطالبات مشکوک الوصول است که افشای لازم در خصوص اطلاعات و مبالغ تفکیکی هریک از طبقات تسهیلات اعطایی مشتمل بر جاری، سررسید گذشته، معوق و مشکوک الوصول صورت نپذیرفته است. شرکت در این خصوص به مجمع تکلیف کرد که برای تامین نظر حسابرس اقدامات لازم انجام شود و سال آینده این بند را در حساب‌ها نداشته باشیم.

در بند ۷ که یکی از بندهایی است که حسابرس فقط بر آن تاکید کرده است، آمده است که مبلغ ۱۸۴ میلیارد ریال مطالبات از شرکت رامک خودرو در راستای توافق وصول شده و به دلیل عدم کفایت ارزش ملک ۳۰۰ هکتاری در منطقه ورامین موضوع ترهین آن نزد شرکت اجرایی نشده است. شرکت اعلام کرد همه اقساط آن در حال وصول است و مشکلی وجود ندارد و حسابرس تنها برآن تاکید داشته است.

در ادامه سهامداران به طرح سوالات خود پرداختند. سهامداران زیادی در مورد افزایش سرمایه سوال کردند که آیا امسال اجرایی خواهد شد و یا خیر و اینکه در چه مرحله ای است. شرکت توضیح داد که گزارش توجیهی آن از محل مطالبات و آورده تهیه شده و به سازمان بورس ارائه شده و شرکت درصدد است گزارش را کمی تغییر دهد تا محل افزایش سرمایه مطالبات و آورده و سود انباشته باشد. به محض دریافت مجوز سازمان بورس، مجوز بانک مرکزی را هم دریافت خواهند کرد و سپس مجمع را برگزار کرده و افزایش سرمایه را تصویب می‌کنند. شرکت اعلام کرد تلاش ما این است که این افزایش سرمایه امسال انجام شود.

یکی دیگر از سهامداران در مورد طرح نوسازی ناوگان و سهم شرکت در این طرح سوال کرد که چون نرخ این وام‌ها بین ۸ الی ۱۲ درصد است برای شرکت واسپاری ملت که نرخ تامین مالی آن ۲۱ درصد است توجیه نخواهد داشت. اما به عنوان حق العمل کاری شرکت حاضر به انجام آن خواهد بود.

سهامدار دیگری در مورد علت کاهش هزینه‌های مالی سوال کرد که شرکت در سال گذشته توانسته در زمانی که نرخ سود تسهیلات کاهش پیدا کرد، تسهیلات با نرخ بالا را تسویه و تسهیلات با نرخ پایین دریافت نماید.

یکی دیگر از سهامداران اعلام کرد ترکیب منابع این شرکت تنها روی تامین منابع از بانک ملت متمرکز است که این ریسک شرکت را بالا می‌برد، اما هیات مدیره اعلام کرد ما در تلاش هستیم از بانک‌های دیگر نیز وام دریافت نماییم، اما اولویت در دریافت وام با نرخ پایین‌تر است که تاکنون موفق نشدیم با نرخ کمتر از بانک ملت وام دریافت نماییم.

در پایان این مجمع سهامداران پس از تصویب صورت های مالی سال مالی مورد گزارش و سایر دستورجلسه به تقسیم سود ۱۰۰ریالی به ازای هرسهم رای دادند.

منبع: پاسارگادتحلیل

نوشته گزارش مجمع عمومی عادی سالانه ولملت اولین بار در اخبار بورس بخوانید

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.