کد خبر: ۱۳۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۷:۵۶
خواب های مبهم برای مدیریت تورم

از اواخر هفته قبل  انتشار خبری مبنی بر آغاز قریب الوقوع دور جدید پیش فروش سکه از سوی بانک مرکزی و از سویی دیگر عرضه ارز در بازار آزاد، در کانون توجه معامله گران و سرمایه گذاران بازار پولی و مالی کشور قرار گرفته است.

به گزارش بورس ریپورت، هرچند طی یک هفته گذشته گمانه زنی های مختلفی راجع به دور جدید پیش فروش سکه طلا از سوی بانک مرکزی مطرح شده اما همچنان نحوه اجرا و چگونگی فرآیند عرضه سکه از سوی این متولی بازار پولی برای عموم مردم در هاله ای ازابهام قراردارد. درحالیکه برمبنای گفته بهمنی، رئیس بانک مرکزی تنها یک روز به آغاز دور جدید پیش فروش سکه باقی نمانده اما از قرار معلوم هنوز این موضوع در کمیته های کارشناسی و تخصصی بانک مرکزی در حال چکش کاری است.

هرچند رئیس کل بانک مرکزی قیمت پایه علی الحساب سکه طلا در دور جدید پیش فروش ها را مبلغ یک میلیون تومان اعلام کرده اما نحوه اجرای جزئیات این طرح همچنان با گمانه زنی های مختلف روبرو است.

این میان بازار نقدی و آتی سکه نیز همزمان با تداوم سکوت بانک مرکزی در مورد پیش فروش سکه ، مجدد  بر مدار صعود قیمت ها قرار گرفته اند.

اگرچه نمی توان قبل از تصمیم بانک مرکزی برای پیش فروش سکه اظهارنظر کرد اما می توان با کمی سبک و سنگین کردن این اقدام احتمالی، به قصد و هدف این نهاد ناظر بازار پولی کشور پی برد.

و اما اولین پرده از نمایش سکه

سناریوی نخست را می توان بر این مبنا فرض نمود که بانک مرکزی با تعیین قیمت یک میلیون تومانی سکه و بدون تعیین سقف خرید ، بخواهد آنرا به مشتریان عرضه کند.در این صورت فاصله شکاف قیمت موجود با بازار آزاد طلا به بیش از 34 درصد بالغ خواهدشد.

با این اوصاف می توان تصور کرد که بانک مرکزی اگرچه در نگاه اول چوب حراج بر دارایی های ارزشمند خود زده است اما در واقع به دلیل برخورداری از ذخایر فراوان طلا، قصد دارد تا نرخ دلار در بازار آزاد را با فروش ارزان قیمت سکه، کنترل کند.

به عبارتی بهتر تلاش می کند تا در روزهای باقیمانده تا پایان سال، افت ارزش ریال ایران را باعرضه سکه طلا اندکی نسبت به سایر ارزها جبران کند.

درود بر قاچاق، بدرود با طلا

اجرای این طرح اما به طور حتم به قاچاق سکه های طلای ذوب شده به کشورهای همجوار از جمله امارات متحده عربی خواهد انجامید که با مفروض داشتن سناریو ذکر شده ، می توان با اطمینان گفت که این فرآیند در حقیقت هدف اصلی بانک مرکزی از پیش فروش سکه به نرخ ارزان بوده است.

چراکه بانک مرکزی با عرضه طلا به نرخی نازل تر از قیمت این فلز گرانبها در بازارهای دبی، انتظار دارد که پس از خروج طلای ذوب شده از مرزهای کشور، حجمی از دلار و یا به جای آن کالا و اجناس مصرفی و واسطه ای به داخل وارد شود که در این صورت می توان به آرام شدن نسبی سطح عمومی قیمت ها حداقل تا شش ماه آینده دل بست.

باید دانست این فرضیه مشروط به عدم تعیین محدودیت خرید برای متقاضیان سکه طلا قابل طرح بوده که البته زدن چوب حراج بر دارایی های ارزشمندی همچون طلا از سوی بانک مرکزی اندکی با منطق سرمایه گذاری ناسازگار است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که متولی بازار پولی کشور با قبول فرضیه " طلا همان دلار است" ، قصد دارد تا با فروش سکه طلا در مقابل صعود نرخ ارز در بازار آزاد تا حدی بایستد. در این صورت با ریزش قیمت دلار و تقویت ارزش ريال، حباب منفی قیمت سکه طلا نیز به بانک مرکزی کمک خواهد کرد تا پس از مدتی از حجم خروج سکه های فروخته شده از مرزهای کشور جلوگیری شود.

یک سناریو از پرده دوم

سناریوی دوم اما درصورتی محقق خواهدشد که بافرض دلار سه هزار تومانی و نرخ 1611 دلاری هر اونس طلا، بتوان قیمت طلایی یک میلیون و 137 هزارتومانی هر سکه بهارآزادی را بدون احتساب هزینه 70هزارتومانی مالیات بر ارزش افزوده و اجرت ضرب محاسبه نمود.

در عین حال با فرض نرخ سه هزار و یکصد تومانی برای هر دلار آمریکا که حاصلی از معدل نرخ موجود این ارز در بازار نقدی و مرکز مبادلات ارزی است، می توان انتظار داشت نرخ طلا یی هر سکه فارغ از هزینه های مالیات و ضرب به رقم یک میلیون و 176 هزار تومان تعیین شود.

از سویی می توان با میانگین دو نرخ برآوردی مذکور، انتظار داشت که عدد یک میلیون و 156 هزار و 500 تومان را صرفاً برای ارزش طلایی سکه اعلام کرد.

بر این اساس چنانچه بانک مرکزی قصد فروش سکه به نرخ امروز بازار را بطور نقد داشته باشد، باید از عدد یک میلیون و 226 هزار و 500 تومان بزررگتر نباشد.( بااحتساب هزینه مالیات وضرب)

حال اگر فردا این قیمت برای فروش نقدی سکه از سوی بانک مرکزی اعلام شود، حجم زیادی از هیجان خرید در بازار دلار کاسته خواهد شد.

سلف سکه و رشد مجدد قیمت ها

اما درصورت اجرا شدن طرح فروش سلف سکه با قیمت پایه یک میلیون تومان و سپس دریافت آن پس از محاسبه تورم و حاشیه سود متعارف بازار در ماه های بعد می توان انتظار داشت که بازار سکه طلا مجدد روبه صعود گذارد.

چراکه در حال حاضر با احتساب حداقل نرخ بهره انتظاری امروز در بازار، اگر بانک مرکزی قصد فروش چهار یا شش ماهه سکه آن هم با تخفیف 18 درصدی نسبت به ارقام موجود در بازار سکه و ارز را داشته باشد، نمی تواند به تنظیم قیمت ها چندان دل ببندد.

زیرا متقاضی سکه همین امروز می تواند با مراجعه به بازار طلا، سکه مورد نیاز خود را آن هم بدون خواب سرمایه خریداری کند.

یک شرط برای موفقیت طرح پیش فروش سکه

از سوی اگر بتوان فرض را برخوش قولی بانک مرکزی در اجرای کامل پیش فروش سکه گذاشت، باید این بار قیمت بازاری سکه با نرخ پیش فروش از اختلاف حداقل 25 تا 30 درصدی برخوردار باشد. حال آنکه برای موفقیت کامل این طرح باید دو برابرحجم سکه های عرضه شده در مرحله قبلی پیش فروش بانک مرکزی به بازار تزریق شود.

سناریو دیگری نیز مشابه طرح شکست خورده سپرده طلا بانک صادرات، قابل پیش بینی است. با این فرض که بانک مرکزی اساساً سکه ای را به خریداران ارائه نکرده و تنها به قصد جمع آوری نقدینگی سرگردان، اقدام به بازکردن حساب سپرده با نرخ سود بانکی مشخص نماید.

در خاتمه هرچند باید تا اعلام نرخ پیش فروش سکه از سوی بانک مرکزی صبر کرد اما می توان بر اشتباه بودن فرضیه دلار در برابر طلا مطمئن بود.

باید دانست پشتوانه پولی ملی کشور بر مبنای ذخایر طلایی موجود در خزانه بانک مرکزی بوده و از اینرو چوب حراج زدن به این فلز گرانبها هرچند به قیمت ایجاد آرامش روانی کوتاه مدت بازار داخلی، به معنای ارزان فروشی ثروت ملی است.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
انتشار یافته: ۱
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۲:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
0
1
چه ضرری زد این طرح بانک صادرات به من
نام:
ایمیل:
* نظر: