کد خبر: ۳۸۵
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۰:۱۳
در گفتگو با یک مقام مسئول:
"شیراز" دو طرح عمده دیگر را مد نظر دارد که اکنون در مرحله دانش فنی می باشد و زمان انجام آن به شرایط سیاسی و بین المللی کشور بستگی دارد. در عین حال شیراز جهت تأمین مالی پروژه های خود مشکل نقدینگی نداردو در صورت تصویب هیئت مدیره احتمال تأمین مالی از طریق افزایش سرمایه و همچنین وام های ارزی و داخلی وجود دارد.
میانگین بازدهی شرکت پتروشیمی شیراز از ابتدای سال تا کنون نزدیک به 195 درصد بوده است در عین حال میانگین بازدهی گروه شیمیایی از ابتدای سال تا کنون حدود 93 درصد است.

سعید زیدی مدیر امور سهام شرکت پتروشیمی شیراز در گفتگو با خبرنگار بورس ریپورت، کاهش یک درصدی سود هر سهم پس از کسر مالیات در بودجه سال 92 شرکت را ناشی از کاهش تولید و همچنین افزایش هزینه ها دانست و اظهارداشت: کاهش تولید شرکت در سال آتی و همچنین افزایش هزینه ها سبب شده است تا سود هر سهم شرکت در سال آتی نیز کاهش یابد و این در شرایطی است که " شیراز" جهت افزایش قیمت محصولات خود نیز با محدودیت های اعمال شده از طرف سازمان حمایت مواجه است.

وی در رابطه با کاهش سه درصدی تولید در سال مالی آتی اظهارداشت: تمامی واحدهای تولید در حال حاضر به صورت کاملاً منظم در حال فعالیت می باشند اما به نظر می رسد که کاهش تولید در بودجه سال آتی به علت نیاز برخی از واحدها به تعمیرات اساسی درنظر گرفته شده باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: شرکت پتروشیمی شیراز جهت هزینه های ارزی خود مجبور به تأمین ارز با نرخ بازار آزاد می باشد و همین امر هزینه های مالی شرکت را افزایش داده است.

مدیر امور سهام"شیراز" در رابطه با کاهش نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات در بودجه سال آتی نسبت به نرخ در نظر گرفته شده در سال جاری گفت: نرخ تسعیر ارز حاصل از فروش های صادراتی شرکت در 9 ماهه سال جاری برای هر دلار 3250 تومان در نظر گرفته شده که این نرخ در بودجه سال مالی آتی برای هر دلار 2500 تومان است.

وی ادامه داد:تعیین نرخ تسعیر ارز توسط سهامداران عمده شرکت و بر اساس سیاست های مدیریتی درنظر گرفته می شود.

زیدی افزایش 415درصدی هزینه های متفرقه را ناشی از تغییر در سیستم پیمانکاری استخراج سنگ آهک دانست و عنوان کرد: در گذشته تمامی عملیات پیمانکاری مربوط به استخراج سنگ آهک شرکت پتروشیمی شیراز توسط یک شرکت پیمانکاری انجام می شد. به همین خاطر شرکت تصمیم گرفت که از یکسو جهت برخورداری از درآمد حاصل از فروش ضایعات ایجاد شده و از سوی دیگر برای کنترل هزینه های پیمانکاری اقدام به تغییر سیستم مربوطه نمود.

وی ادامه داد: اکنون سیستم پیمانکاری استخراج سنگ آهک به سه قسمت تقسیم شده است و برای انجام هر قسمت یک پیمانکار مجزا درنظر گرفته شده است که در این بین عملیات مربوط به فروش ریزدان ها(ضایعات) را خود شرکت پتروشیمی شیراز برعهده گرفته است در نتیجه ،این امر در آینده با کاهش قیمت تمام شده تأثیر مثبتی بر سودآوری شرکت خواهدداشت.

زیدی در بخش دیگری از سخنان خود بابرشمردن طرح های توسعه "شیراز" اظهار کرد: شرایط سیاسی و اقتصادی کشور از جمله تحریم های به وجود آمده علیه ایران موجب شده تا یکسری از قطعات لازم جهت بهره برداری از طرح توسعه اوره و آمونیاک 3 با تأخیر همراه شود. در همین راستا به نظر می رسد که بهره برداری از طرح ذکر شده در سال 1393 انجام شود.

وی ادامه داد: "شیراز" دو طرح عمده دیگر را مد نظر دارد که اکنون در مرحله دانش فنی می باشد و زمان انجام آن به شرایط سیاسی و بین المللی کشور بستگی دارد. در عین حال شیراز جهت تأمین مالی پروژه های خود مشکل نقدینگی نداردو در صورت تصویب هیئت مدیره احتمال تأمین مالی از طریق افزایش سرمایه و همچنین وام های ارزی و داخلی وجود دارد.

وی درخصوص شایعه عرضه سهام بلوکی شرکت پتروشیمی شیراز از طریق شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان گفت: تاکنون خبری در این خصوص شنیده نشده است اما میزان هسام در دست شرکت نفت و گاز پارسیان به میزانی نیست که بخواهد دست به اینچنین عملی بزند زیرا این شرکت به عنوان وکیل سایر شرکت ها بر سهام " شیراز" محسوب می شود.

مدیر امور سهام شرکت پتروشیمی شیراز در پایان افزایش سودآوری شرکت در سال آتی را وابسته به عواملی همچون روابط بین الملل کشور دانست و اظهار کرد: درصورتی که با بهبود روابط بین الملل صادرات "شیراز" افزایش یابد و دولت نیزاقدام به کاهش نرخ مواد اولیه شرکت نماید، "شیراز" نیز سودآوری خود را افزایش می دهد.

نام:
ایمیل:
* نظر: